تعامل میان امام جماعت و هیات امنا محور موفقیت فعالیت های مسجد است

اخبار ۰ 436

خبرگزاری شبستان: امام جماعت مسجد صاحب الزمان، با اشاره به راهکارهای تقویت برنامه های مسجد، گفت: اگر مساجد از نظر بودجه تامین باشند و از سوی دیگر میان امام جماعت و هیات امنا هماهنگی باشد در این صورت چنین مسجدی مصداق مسجد طراز اسلامی است.

«سید علی محتشمی پور» امام جماعت مسجد «صاحب الزمان» با اشاره به فعالیت های این مسجد به خبرنگار حوزه مسجد و کانون های مساجدخبرگزاری شبستان گفت: من یک سال است که در این مسجد حضور دارم و در طول این مدت توانستیم پایگاه بسیج مسجد را فعال کنیم، علاوه بر آن دارالایتام مسجد نیز راه اندازی شده است که حدود صد وبیست نفر تحت پوشش آن هستند.

وی در ادامه به تاثیر فعالیت های مستمر و منظم مسجد در جذب جوانان به مسجد اشاره کرد و افزود: این مساله سبب می شود که مسجد در سطح محله تبدیل به محور شود و جوان بداند که برای پاسخ به سوالات خود در حوزه دین می تواند به مسجد مراجعه کند و از سوی امام جماعت و مامومین راهنمایی شود. بنابراین ضرورت دارد که فعالیت های مسجد در یک روال مشخص و ادامه دارد سامان یابد.

حجت الاسلام محتشمی پور با بیان اینکه این روزها فرهنگ جامعه تغییر کرده است و به نسبت این تغییرات جوانان نیز برای اوقات فراغت خود برنامه های متنوع و متفاوتی را در نظر می گیرند، گفت: اگر دیروز تفریح یک جوان مطالعه کتاب، یا بازدید از اقوام و گردش با خانواده بود امروز این تفریحات تبدیل به تفریحات فردی شده اند و بیشتر وقت آنان به گشت و گذار در شبکه های مجازی موبایلی و اینترنتی می گذرد، به بیان دیگر جوانان به نوعی از حضور در برنامه های جمعی گریزان هستند اما اگر این برنامه های جمعی بتواند محتوای مورد نیاز را فراهم کند و پاسخگوی پرسش های آنان باشد در این صورت آنان جذب می شوند، برای مثال فعالیت های مسجدی عموما دسته جمعی و در حوزه دین است، اگر یک جوان بداند که در فضای مسجد می تواند با گروه همسالان خود فعالیت کند حتما حضور مستمر در مسجد را در برنامه خود قرار می دهد و به جای آنکه انزواطلبی داشته باشد، سعی می کند که حتی اوقات فراغت خود را در مسجد تعریف کند، مثلا در برنامه های تابستانی مساجد شرکت کند.

امام جماعت مسجد «صاحب الزمان» تصریح کرد: وقتی که افراد وارد مسجد می شوند باید با محیطی مواجه شوند که در آن همه دستورات اسلام در حوزه دین اعم از نوع برخورد و اخلاق، دیانت و عبادت پیاده شود، همچنین از نظر بحث بهداشتی افرادی که با محیطی آراسته مواجه شوند، بحث رفتار مامومین و رفتار مردمی که در مسجد هستند و همچنین گفتار و بیانشان باید اسلامی باشد، از معاصی و غیبت دوری شود، ظاهر، سخنان و رفتار و  سکنات همگی باید اسلامی باشد. این چنین مسجدی می تواند مسجد طراز اسلامی باشد.

وی به تاثیرات هماهنگی میان ائمه جماعات اشاره کرد و گفت: برخی مساجد به علت برنامه ریزی ها وکسر بودجه هایی که هیات امنا باید برنامه ها هماهنگ کند دچار مشکلاتی می شوند و هیئت امنا نظری متفاوت با امام جماعت دارد، همین مساله باعث می شود که در روال فعالیت های مسجد اشکال ایجاد می کند که باید با برنامه ریزی و گفت وگو این مسایل را به حداقل رساند.

امام جماعت مسجد «صاحب الزمان» افزود: امروز مهمترین مشکل مساجد ما کمبود بودجه است، مساجد اعتبارات مالی ندارند، معمولا مساجد با بودجه و کمک خیرین می پرخند و اگر خیرین کمک نکنند همین مقدار فعالیت را در مساجد شاهد نخواهیم بود، امیدواریم که شرایط به گونه ای رقم بخورد که از نظر بودجه به مساجد رسیدگی شود.

مسجد صاحب الزمان(عج) د خیابان وحدت اسلامی واقع شده است.

دیدگاهی بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های الزامی مشخص شده‌اند. *

اطلاعات تماس

آدرس: خراسان شمالی، بجنورد، خیابان شهید بهشتی، کوچه شهید مرتضی محمدی (اوقاف)، بعد از اداره کل اوقاف و امور خیریه، دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان خراسان شمالی و دفتر نمایندگی خبرگزاری شبستان
تلفن: ۳۲۲۳۷۳۲۷ (۰۵۸)
ایمیل: info[at]dkm.ir