اوقات فراغت به عنوان یک پدیده فرهنگی، اجتماعی که در ابعاد مختلف اقتصادی، سیاسی و غیره مؤثر است موضوع مشترک بین مقام اقشار جامعه است. ویژگی‌های نهفته در اوقات فراغت عاملی است که از یک سو مورد توجه و عنایت دست‌اندرکاران تعلیم و تربیت و مسئولان امور فرهنگی و از طرف دیگر روان‌شناسان و جامعه‌شناسان قرار می‌گیرد به طوری که بسیاری از کارشناسان معتقدند اوقات فراغت آیینه تما‌نمای فرهنگ یک جامعه است.
به این معنا که چگونگی گذراندن اوقات فراغت افراد یک جامعه تا حد زیادی معرف ویژگی‌های فرهنگ آن جامعه است و از این نظرگاه کوشش برای شناسایی و چگونگی گذراندن اوقات فراغت در یک جامعه یا یک گروه اجتماعی حائز اهمیت و اعجاز ویژه‌ای است که قرآن کریم می‌فرماید:
«فاذا فرغت فانصب و الی ربک فارغب» ۱
پس چون فراغت یافتی به طاعت در کوشش و با اشتیاق به سوی پروردگارت روی آورده و حضرت امیرالمؤمنین (ع) می‌فرماید: «غامض الفرصه عند امکانها فانک غیر مدرک‌ها بعد فوتها» فرصت‌های پیش آمده را صید کنید واگر از دست بروند دیگر آن‌ها را به دست نمی‌آورید.
آری اوقات فراغت اگر چه فرصت، نعمت و سرمایه ارزشمندی است که باید قدر آن را به خوبی دانست لیکن از جهت عدم توجه به برنامه‌ریزی مناسب و بهره‌گیری لازم از آن می‌تواند به مسئله، مفصل و حتی ورطه خطرناکی برای همه اقشار جامعه به ویژه نسل نوجوان و جوان تبدیل گردد. پژوهش‌های صورت گرفته نشان می‌دهد یکی از عوامل مهم بزهکاری در جوانان نبود برنامه مشخص برای غنی‌سازی اوقات فراغت آنها در ایام فراغت است که موجب شکل‌گیری زمینه‌های بزهکاری اجتماعی می گردد لذا لازمه بهره‌گیری از این فرصت سازنده و ارزنده محصور کردن و حفظ کردن آن از طریق برنامه‌ریزی مفید و ایجاد فرصت‌های جدید تجربی خارج از محیط‌های رسمی می‌باشد باید این اوقات ارزشمند و طلایی را آن گونه برنامه‌ریزی کنیم که از برنامه‌های اولویت‌دار محسوب و آنگونه طراحی کنیم که مختص به زمان خاصی نباشد.
لذا دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان خراسان رضوی ، با عنایت به اهمیت و ضرورت برنامه ریزی و بهینه سازی اوقات فراغت ، با سه اصل اثر گذاری ، جذابیت و استمرار و با رویکرد تربیتی اقدام به طراحی ویژه برنامه های اوقات فراغت نمود.

شیوه عمل در اوقات فراغت ۹۳ :
۱٫    شیوه فراگیر:  در این شیوه برنامه ها باتوجه به اولویت بصورت عمومی اعلام میشود و کانون ها برای اجرا و حضور اعلام آمادگی می کنند. در این بخش همه کانون هائی که اعلام آمادگی کنند، در برنامه اوقات فراغت حضور خواهند داشت .ودر جهت اثر گذاری بیشتر دبیرخانه استان تعدای پایگاه ویژه فراغتی نیز خواهد داشت که برنامه های اوقات فراغت را باتوجه به اولویت ها پیگیری خواهند کرد.
اولویت ها در برنامه های اوقات فراغت:
نشاط و پویائی                                    فعالیت های گروهی                                             برنامه های تربیتی                                               برنامه های آموزشی
    برنامه های نشاط و پویائی: مسابقات فرهنگی وهنری – مسابقات ورزشی – جشنواره بازی های بومی و محلی –کو هنوردی – ورزشهای صبحگاهی – اردو های تفریحی محلی و منطقه ای – شرکت در برنامه عمرانی روستا  – مسابقات بازی های رایانه ای – و…..
    فعالیت های گروهی :تشکیل گروه سرود – گروه نمایش –گروه روزنامه دیواری – گروه نشریه – گروه های مطالعاتی کتب شهید مطهری – گروه علمی –گروه امداد و…..
    برنامه های تربیتی : دیدار با خانواده شهداء و جانبازان – برنامه دمی با همدمی –سلام سردار – بارش مهر – طرح برکت  و برنامه های که در بخش فعالیت به آنها اشاره شده است.
    برنامه های آموزشی : آموزش های قرآنی – آموزش احکام – آموزشهای فنی و حرفه ای – آموزش های هنری و…….

۲٫    پایگاه های ویژه فراغتی:
در این بخش تعدادی از کانون های توانمند برای اجرای ویژه برنامه های حوزه اوقات فراغت انتخاب و به اجرای برنامه خواهند پرداخت. لیست پایگاهها و برنامه ها متعاقبا اعلام میشود.
ملاحظات :
۱٫     همه کانون هائی که در اوقات فراغت اعلام حضور کردند باید بر طبق اولویت اعلامی برنامه ریزی و اجرای برنامه داشته باشند .
۲٫    همه کانون ها باید در بخش فعالیت های گروهی و تربیتی حضور فعال داشته باشند.
۳٫    ثبت مستندات اوقات فراغت ازجمله لیست شرکت کنندگان  (به تفکیک جنسیت و نوع ) – مشخصات مربیان – عناوین کلاسها – تعداد کلاسها – تعداد اردوها – رضایت نامه اردو – برنامه های ورزشی – تصاویر از کلاس ها  – افتتاحیه و اختتامیه اوقات فراغت و… در کانون الزامی است.
۴٫    برنامه های اوقات فراغت باید در هردو بخش برادران و خواهران اجرا شود.
۵٫    کانون در اجرای همه برنامه ها بویژه برنامه های اوقات فراغت از تمام ظرفیت های منطقه ای و محلی باید استفاده نماید.
۶٫     در برنامه های اوقات فراغت استفاده از توانمندی های اعضاء کانون مورد تاکید می باشد.
۷٫    توجه به مسائل دینی و فرائض و نماز اول وقت و ترویج عملی ارزشها در برنامه های اوقات فراغت ضروری است.
۸٫     از طرح مسائل جنجالی سیاسی و جناحی در متن برنامه های اوقات فراغت پرهیز شود.
۹٫    کانون باید در طول اجرای برنامه ها ظرفیت های فرهنگی و علمی و اجتماعی و اقتصادی منطقه تحت پوشش را شناسائی و ثبت وساماندهی نماید.
۱۰٫        آراستگی ظاهر و رعایت آداب اجتماعی و اخلاقی از سوی مجریان برنامه، امری اجتناب ناپذیر می باشد.

اطلاعات تماس

آدرس: خراسان شمالی، بجنورد، خیابان شهید بهشتی، کوچه شهید مرتضی محمدی (اوقاف)، بعد از اداره کل اوقاف و امور خیریه، دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان خراسان شمالی و دفتر نمایندگی خبرگزاری شبستان
تلفن: ۳۲۲۳۷۳۲۷ (۰۵۸)
ایمیل: info[at]dkm.ir