تولید پیله کرم ابریشم توسط مسجدیان روستای قلی جاجرم/اشتغالزایی برای ۳۱ خانواده روستایی

مدیر کانون فرهنگی هنری امام علی (علیه السلام) مسجد صاحب الزمان (عجل الله تعالی فرج الشریف) روستای قلی از توابع شهرستان جاجرم از توسعه نوغانداری و پرورش اشتغالزایی برای ۳۱ خانواده این روستا خبر داد.

 

به گزارش ستاد ارتباطات رسانه ای فهما خراسان شمالی؛

علی اصغر نورانی، مدیر کانون فرهنگی هنری امام علی (علیه السلام) مسجد صاحب الزمان (عجل الله تعالی فرج الشریف) روستای قلی از توابع شهرستان جاجرم با اعلام این خبر گفت: باتوجه به قابلیت و استعداد پرورش پیله کرم ابریشم در این روستا، طرح راه اندازی زمینه تولید این محصول و توسعه نوغانداری و نیز ایجاد اشتغال در این منطقه تدوین و ارائه شد.

وی  افزود: با ارائه طرحی در سال ۹۷  به جهاد کشاورزی توانستیم با اعتباری که پیش از این و در سفر  پر برکت مقام معظم رهبری به استان خراسان شمالی برای تولید پیله کرم ابریشم و توسعه نوغانداری در این منطقه تصویب شده  برای ۳۱ خانواده روستا زمینه اشتغال در این حوزه را فراهم آوریم.

 

وی همچنین ادامه داد: براین اساس در سال گذشته  ۳۱ جایگاه پرورش کرم ابریشم (تلنبار) همراه با ۱۵۰ بسته تخم نوغان و ۳۰ هزار نهال انواع درخت توت  با هزینه هرکدام از جایگاه ها معادل  ۱۵ میلیون تومان احداث و بستر تولید آغاز شد.

«نورانی»، در ادامه مطلب فوق افزود: با اجرای این طرح  که ضمن مشارکت اهالی مسجد با دهیاری و جهاد کشاورزی در روستا به طور میانگین برای ۳ نفر در هر خانواده ایجاد اشتغال شد.

وی مرحله برداشت پیله تر از زمان تفریخ (مرحله تبدیل تخم نوغان به لارو)  و ارائه به بازار را ۲۲ تا ۲۵ روز اعلام کرد واظهار داشت: هربسته تخم نوغان در سال گذشته محتوی ۱۸ هزار تخم بوده که ازهر  بسته  ۳۵ تا ۴۵ کیلوگرم به طور متوسط پیله تر برداشت شده که هر کیلو را به مبلغ ۲۹ هزار تومان به فروش رفت.

 

مدیر کانون فرهنگی هنری امام علی (علیه السلام) مسجد صاحب الزمان (عجل الله تعالی فرج الشریف) روستای قلی جاجرم، در تکمیل مطالب فوق با بیان اینکه در سال جدید به دلیل افزایش تعداد تخم نوغان در هر بسته و افزایش قیمت خرید پیله به مبلغ ۷۰ هزار تومان از رشد محصول و نیز افزایش درآمد حاصل برای خانواده ها نسبت به سال گذشته خبر داد.

«نورانی»، پروش قارچ و راه اندازی کارگاه تولید فرش و گلیم  را به برنامه های آتی این کانون برای فعالان و اهالی روستا اعلام کرد.

وی همچنین در بخشی دیگر به کار تشکیلاتی و مشارکت کانون فرهنگی هنری امام علی(علیه السلام) با دهیاری و خانه بهداشت روستا در مقابله با شیوع کرونا در این منطقه اشاره کرد و از تشکیل ستادی به همین منظور و راه اندازی ایستگاه امنیت و بررسی سلامت افراد بویژه کنترل افراد غیر بومی، ضدعفونی معابر روستا و مدارس،  تهیه بسته های معیشتی و توزیع آن بین مردم نیازمند، تهیه پک های بهداشتی و توزیع آن بین ۳۵۲ خانواده روستا و نیز ذبح گوسفند، طبخ و توزیع غذای گرم بین خانواده ها را از اهم اقدامات همدلانه و کمک های مؤمنانه در این رابطه نام برد.

گفتنی است، روستای قِلی از توابع  شهرستان جاجرم  طبق آخرین آمار یکهزار و ۴۰۰ نفر جمعیت دارد .

پایان/

 

دیدگاهی بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های الزامی مشخص شده‌اند. *

اطلاعات تماس

آدرس: خراسان شمالی، بجنورد، خیابان شهید بهشتی، کوچه شهید مرتضی محمدی (اوقاف)، بعد از اداره کل اوقاف و امور خیریه، دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان خراسان شمالی و دفتر نمایندگی خبرگزاری شبستان
تلفن: ۳۲۲۳۷۳۲۷ (۰۵۸)
ایمیل: info[at]dkm.ir