تقویت ارتباط فرهیختگان با مساجد زمینه ساز توسعه فرهنگی

اخبار، عمومی ۰ 54
مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری

نشست کارکنان دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد خراسان شمالی  با مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری این استان  در راستای تقویت فعالیت این کانون ها و احیاء کارکردهای فرهنگی مساجد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد خراسان شمالی،

دکتر فریبا باقری باغان، مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری خراسان شمالی در نشستی با کارکنان دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد این استان، از مساجد به عنوان پایگاه اتفاق های نیک در جامعه  تعبیر کرد و گفت: لازم است این مهم با برنامه ریزی و نگاه فرهنگی توسط فعالان مسجد تبیین شود.

وی ترویج سنت های حسنه و پر رنگ کردن مهارت های ارتباطی و زمینه سازی برای حضور هرچه بیشتر مردم  و در نتیجه سمت و سوی مردمی شدن برنامه های مسجد را ضروری دانست.

باقری باغان، تلاش برای  شناسایی و حضور نخبگان و تاثیرگذاران در مساجد را مورد توجه قرار داد و توصیه کرد: با تقویت ارتباط اساتید و فرهیختگان با مساجد می توانیم تصمیمات اثر بخش تری را مطرح و اجرا کنیم  و زمینه توسعه  فرهنگی را در جامعه فراهم شود.

وی همچنین بهره مندی از قابلیت های اثرگذار ائمه جماعت مساجد و بحث تبلیغ و جایگاه تاثیرگذار آنان در میان اذهان عمومی  را نیز در بحث فرهنگسازی رفتارهای اجتماعی ارزشمند و  هنجارها و ارتقاء فرهنگ جامعه بسیار اساسی عنوان کرد  و خواست این مهم نیز مورد توجه قرار گیردو نقش امامان جماعت مساجد پررنگ تر دیده شود.

وی در پایان ضمن ابراز خرسندی از اقدامات صورت گرفته در کانون های فرهنگی هنری مساجد استان به ویژه برنامه های برگزار شده در مناطق ویژه اجتماعی و حاشیه شهر ها و نیز مناطق محروم روستایی، برای اجرای برنامه های کیفی تر ایده پردازی و طرح نویسی  دقیق  را توصیه کردو در این باره و حمایت از طرح های فرهنگی اعلام آمادگی کرد.

هاشم شیرازیان،  مسئول دبیرخان کانون های فرهنگی هنری مساجد نیز در این نشست با ارائه گزارشی از اقدامات انجام گرفته در این دبیرخانه و کانون ها با عنوان اینکه در بحث فرهنگی مذهبی، اقتصاد مقاومتی و معیشتی، اوقات فراغت دانش آموزان و کادرسازی  و کارتشکیلات و شناسایی نخبگان و اساتید و پژوهشگران تلاش های فراوانی شده است،  آموزش و فرهنگسازی ترویج سبک زندگی اسلامی را از وظایف و اولویت های برنامه های اجرا شده نام برد.

 وی در ادمه تصریح کرد: تلاش کردیم در ۳۶۴ کانون فرهنگی هنری مساجد استان  کاهش آسیبهای اجتماعی  با تقویت بارهای دینی و معنوی و انس و الفت با مسجد صورت گیرد.

وی همچنین تبیین اهمیت فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و معرفی روستای قلعه خان از توابع شهرستان مانه و سملقان، طبر از توابع شهرستان جاجرم در جشنواره روستاهای دوستدار کتاب به همت مدیر کانون فرهنگی هنری مسجد این روستاها به عنوان روستاهای برگزیده دوستدار کتاب و نیز تلاش رابط کانون فرهنگی هنری شهدای اسفیدان  به عنوان یکی از برگزیدگان جشنواره تقدیر از مروجان کتاب و کتابخوانی در سطح ملی، تجهیز کتابخانه های کانون ها در قالب کاروان مهر، اجرای کارگاه های خانواده اسلامی  با هدف آموزش مهارت های زندگی و همسرداری و نیز تحکیم بنیان خانواده در مناطق آسیب دیده اجتماعی و روستاهای استان،  اجرای طرح پیوند مسجد و مدرسه و خانواده در ۸ سال گذشته  و ایجاد انس و الفت به مسجد  بین کودکان و نوجوانان و خانواده هایشان را از افتخارات  و  اهم  برنامه های انجام گرفته نام برد.

شیرازیان، صدور فراخوان همایش ملی اقتصاد مقاومتی و مقاوم سازی فرهنگی در سبک زندگی امام سجاد  (علیه السلام) را از برنامه های در دست اجرای این دبیرخانه  برشمرد و افزود: در این باره ستاد برگزاری متشکل از کمیته های زیرمجموعه تشکیل شده و هم اکنون زمان مهلت ارسال آثارپژوهشی این همایش  نیز تا پایان بهمن ماه جاری تمدید شده است.

گفتنی است، حمایت از فعالیت کانون های فرهنگی هنری، تأکید بر آموزش ارزش های اخلاقی و فرهنگی و زمینه سازی برای حضور و ارتباط بیشتر مردم با مسجد از اهم مصوبات این نشست  می توان نام برد.

پایان/

دیدگاهی بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های الزامی مشخص شده‌اند. *

اطلاعات تماس

آدرس: خراسان شمالی، بجنورد، خیابان شهید بهشتی، کوچه شهید مرتضی محمدی (اوقاف)، بعد از اداره کل اوقاف و امور خیریه، دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان خراسان شمالی و دفتر نمایندگی خبرگزاری شبستان
تلفن: ۳۲۲۳۷۳۲۷ (۰۵۸)
ایمیل: info[at]dkm.ir