بانوان مسجدی، حضرت معصومه سلام الله علیها را الگو قرار دهند

اخبار ۰ 3
فعالیت ۳۴۸ کانون فرهنگی و هنری در مساجد خراسان شمالی

هاشم شیرازیان، مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد خراسان شمالی به مناسبت هفته جهانی مساجد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان بیان کرد: احیاء کارکردهای واقعی فرهنگی و تبلیغی مساجد و مقابله با تهاجم فرهنگی، رسالتی بود که شورای عالی انقلاب فرهنگی طی مصوبه ۳۰۲ سال ۷۱ به عهده هیئت هماهنگی و نظارت بر کانون های فرهنگی و هنری مساجد قرار داد.

وی افزود: در راستای تحقق آرمان ها و اهداف فعالیت های کانون های فرهنگی و هنری که همانا احیاء مسجد طراز اسلامی است، سه اصل بر جهت گیری برنامه ها و فعالیت ها شامل مسجد محوری، تربیت محوری و جوان گرایی حاکم است که در قالب احیاء کارکردهای واقعی فرهنگی و تبلیغی مساجد تبیین می شود.

شیرازیان در تبیین مولفه مسجد محوری به عنوان اصل نخست فعالیت ها گفت: توجه به مسجد به عنوان مظهرآمیختگی دنیا و آخرت و پیوستگی فرد و جامعه در دیدگاه و اندیشه مکتب اسلام، توجه به عمران معنوی مساجد و توجه به جایگاه و رسالت کانون های فرهنگی و هنری در سیاست ها در برنامه ریزی های ما نقش اولیه دارد.

وی در حوزه تربیت محوری هم به توجه بر فطرت خداباوری و خداجویی، توجه به سیر حرکتی و پیشرفت انسان و اهتمام به تربیت و کادرسازی نیروهای انقلابی و مومن و در حوزه جوان گرایی بر بسترسازی برای حضور جوانان در مساجد، اهتمام به تقویت جاذبه های مساجد و ایجاد فضای انگیزشی و رقابتی سالم برای رشد و شکوفایی استعدادهای نسل جوان اشاره کرد.

مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد خراسان شمالی در خصوص فعالیت های کانون های فرهنگی و هنری گفت: کانون ها مراکزی هستند که در کنار مساجد و با استفاده از نیروهای متخصص و متعهد با انجام فعالیت های مختلف فرهنگی و هنری زمینه حضور معنوی جوانان و نوجوانان را در مساجد فراهم می کنند.

وی از فعالیت ۳۴۸ کانون فرهنگی و هنری در مساجد سطح استان خبر داد و اظهارداشت: ۶۰ درصد کانون ها در مناطق روستایی و ۴۰ درصد در مناطق شهری راه اندازی شده است.

شیرازیان، با اشاره به اجرای فعالیت های قرآنی به اجرای طرح تلاوت نور، تفسیر روزانه قرآن کریم اشاره کرد و افزود: طرح «آسمانی ها» هم ویژه ایام اوقات فراغت در همه کانون های فرهنگی و هنری مساجد اجرایی می شود.

مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد خراسان شمالی، در خصوص فعالیت های پژوهشی کانون های مساجد بیان کرد: تشکیل هسته های پژوهشی در مساجد با هدف شناسایی، تربیت و حمایت از جوانان دارای استعدادهای برتر، برگزاری میزگردهای تخصصی با رویکرد استفاده از تجربیات و نظرات صاحب نظران و انتشار کتاب هایی با موضوع مسجد و حمایت از پژوهش های مسجدی از شاخص ترین فعالیت های پژوهشی دبیرخانه کانون های مساجد است.

وی جشنواره های فرهنگی و هنری را از دیگر فعالیت ها برشمرد که در قالب هفت عنوان هر ساله به میزبانی یکی از استان ها اجرایی می شود و ادامه داد: جشنواره قرآنی مدهامتان، هنرهای تجسمی، آواها و نغمه ها، هنرهای نمایشی، شعر و قطعات ادبی، نشریات تجربی و شیوه های نوین تدریس معارف دین هفت عنوان را شامل می شود.

شیرازیان در پایان اظهار امیدواری کرد فعالیت های کانون های مساجد بتواند در جذب حداکثری مردم به مساجد نقش تأثیرگذاری داشته باشد.

منبع: خبرگزاری شبستان

دیدگاهی بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های الزامی مشخص شده‌اند. *

اطلاعات تماس

آدرس: خراسان شمالی، بجنورد، خیابان شهید بهشتی، کوچه شهید مرتضی محمدی (اوقاف)، بعد از اداره کل اوقاف و امور خیریه، دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان خراسان شمالی و دفتر نمایندگی خبرگزاری شبستان
تلفن: ۳۲۲۳۷۳۲۷ (۰۵۸)
ایمیل: info[at]dkm.ir