تشکیل ۳۱ کلاس آموزشی در اجرای طرح ۱۴۵۱

اخبار، اخبار ویژه، خبر کانون‌ها ۰ 23

 

 

مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد خراسان شمالی، با اشاره به اجرای طرح قرآنی ۱۴۵۱ همزمان با ماه مبارک رمضان در سطح کانون های مساجد از تشکیل ۳۱ کلاس آموزشی خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد خراسان شمالی؛

 

هاشم شیرازیان، مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد خراسان شمالی با اعلام این خبر گفت: به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان هفت عنوان برنامه قرآنی از سوی دبیرخانه مساجد در سطح کانون های فرهنگی و هنری اجرایی می شود.

 

وی اجرای طرح قرآنی ۱۴۵۱، تفسیر کوتاه، محافل انس با قرآن، راه اندازی مرکز خانه نور، طرح ربیع القرآن، جزء خوانی و تاسیس مراکز طرح تلاوت نور و اهدای قرآن کریم را برنامه های حوزه قرآن و عترت دبیرخانه مساجد در ایام ماه مبارک رمضان اعلام کرد.

 

شیرازیان، با بیان اینکه از ظرفیت استان برای تبیین، تبلیغ و اجرای طرح ربیع القرآن در مساجد و کانون ها استفاده شده است، از برگزاری کلاس های تفسیر کوتاه جزء ۵ بعد از ماه مبارک رمضان خبر داد.

 

مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد خراسان شمالی در خصوص  طرح قرآنی ۱۴۵۱ با بیان اینکه این طرح در مراکز خانه های نور و کانون های فرهنگی و هنری مساجد برگزار می شود، گفت: این طرح برای تمامی مقاطع سنی است و عموم مردم می‌توانند در آن شرکت کنند و طرح ۱۴۵۱ با محوریت دو سوره ملک و واقعه همزمان با ماه مبارک رمضان آغاز می شود.

 

وی با اشاره به اینکه سوره ۳۰ آیه‌ای «ملک» به تعداد روزهای ماه مبارک رمضان انتخاب شده و هر آیه در یک روز برنامه‌ریزی شده است، اظهارداشت: پس از عید فطر نیز سوره مبارکه «واقعه» برای ادامه طرح ۱۴۵۱ در نظر گرفته شده و این سوره ۹۶ آیه‌ای مطابق با سال ۱۳۹۶ و با محوریت «سبک زندگی قرآنی و اقتصاد» انتخاب شده است.

 

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد خراسان شمالی، سهمیه برگزاری کلاس های طرح قرآنی ۱۴۵۱ در این استان را ۳۱ کلاس آموزشی اعلام کرد.

 

وی بیان کرد: طرح ربیع  القرآن هم  با  هدف احیاء سنت توجه ویژه به قرآن شناسی در ماه مبارک رمضان و ترغیب متولیان مسجدی به فراهم نمودن زمینه اجرای برنامه­ های قرآنی در ماه مبارک رمضان و ایام سال اجرایی می شود.

 

شیرازیان ایجاد پیوند قرآنی بین مسجد، مردم، متولیان مساجد و نهادهای فرهنگی، قرآنی و اجرایی استان، ضرورت توجه به انس هر چه بیشتر عموم مردم با قرآن کریم و ارتقاء معارف قرآنی، ارائه الگوی برنامه قرآنی برای مساجد و  ترویج و توسعه فرهنگ فعالیت­ های قرآنی، بهره ­گیری مناسب و کافی از فضای قرآنی ماه مبارک رمضان در مساجد برای احیاء و تقویت برنامه ­های قرآنی، توجه بیش از پیش به برنامه ­ریزی و اجرای برنامه­ های قرآنی در کانون­ های مساجد، استفاده از ظرفیت های استانی در اجرای برنامه مشترک قرآنی و شناسایی و تکریم فعالان قرآنی جهت ترغیب برای حضور در برنامه های قرآنی مساجد را از دیگر اهداف اجرای این طرح برشمرد.

 

وی زمان اجرای این طرح را یک روزه و همزمان با بیست و نهم شعبان (شب اول ماه مبارک رمضان) و در مساجد شهری و روستایی اعلام کرد و افزود: این برنامه پس از اقامه نماز مغرب و عشاء برگزار می شود.

 

شیرازیان از جمله آیتم های اجرایی در این طرح را سخنرانی با موضوع تبیین اهمیت قرآن شناسی و جایگاه مساجد، جزء خوانی قرآن، تکریم نخبگان و فعالان قرآنی، تشویق و معرفی روزه اولی ها، مسابقه قرآنی و سفره کریمانه اعلام کرد.

 

وی، برگزاری برنامه مناسب شأن قرآنی در مساجد همزمان با شروع ایام ماه مبارک رمضان،  برگزاری محفل قرآنی در استان­ ها به تأسی از دیدار مقام معظم رهبری مدظله العالی در روز اول ماه مبارک رمضان هر سال با قاریان، حافظان و فعالان قرآنی، برگزاری جلسات تلاوت قرآن در مساجد و استقبال مردم از برنامه ­ها و فعالیت­ های قرآنی مساجد را از اهداف رفتاری طرح ربیع القرآن معرفی کرد.

 

شیرازیان در خصوص محافل انس با قرآن کریم در خراسان شمالی هم گفت: محافل انس با قرآن کریم در ۲۲ مرکز استان پیش بینی شده است که به تفکیک در بجنورد هفت محفل، راز و جرگلان دو محفل، شیروان دو، اسفراین سه، فاروج یک، گرمه دو،  جاجرم یک و در مانه و سملقان چهار محفل قرآن کریم برگزار می شود.

 

پایان 

دیدگاهی بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های الزامی مشخص شده‌اند. *

اطلاعات تماس

آدرس: خراسان شمالی، بجنورد، خیابان شهید بهشتی، کوچه شهید مرتضی محمدی (اوقاف)، بعد از اداره کل اوقاف و امور خیریه، دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان خراسان شمالی و دفتر نمایندگی خبرگزاری شبستان
تلفن: ۳۲۲۳۷۳۲۷ (۰۵۸)
ایمیل: info[at]dkm.ir