قائم مقام نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی:

تعادل جسم و روح، نشان جامعه دینی بالنده است/ کانون های فرهنگی و هنری قلب مساجد

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد خراسان شمالی؛

قائم مقام نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی با تاکید بر ایجاد تعادل بین جسم و روح، گفت: نشان جامعه دینی بالنده، رعایت تعادل جسم و روح است.
حجت الاسلام ابوالقاسم یعقوبی، قائم مقام نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی، امروز(۱۸ اسفندماه) در دیدار اعضای دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان، با اشاره به حدیثی از امام حسن علیه السلام، مبنی بر اینکه چرا انسان ها برای غذای فکر، اندیشه دارند اما در طعام فکر، اندیشه نمی کنند، افزود: این حدیث در واقع تلنگر و هشداری برای ما است که برای داشتن جامعه دینی بالنده، تعادل جسم و روح را رعایت کنیم.

وی با بیان اینکه از نگاه دین، قرآن و ائمه اطهار علیه السلام، تعادل جسم و روح نیاز ضروری جامعه دینی است، عنوان کرد: باید برای تامین غذای روح دست به کار شد، چرا که دست روی دست گذاشتن جایز نیست، بلکه باید همت بلند داشت تا فلاح فرهنگی تحقق یابد.

وی تصریح کرد: اسلام هم طرفدار رفاه اقتصادی و هم فلاح فرهنگی است، بنابراین مساجد باید مرکز فراگیری آموزه های دینی باشند و ضمن ارائه خدمات فیزیکی مانند فرش، بهداشت، خادم، امام جماعت و… در حد اعلاء، خدمات فرهنگی و معنوی را هم به بهترین شکل به مخاطبان ارائه دهند.

امام جمعه بجنورد که به مناسبت ۱۸ اسفند سالروز تاسیس کانون های فرهنگی و هنری مساجد دیدار داشت، مسجد را به پیکری تشبیه کرد که دارای چشم، قلب، دست و پا است و گفت: کانون های فرهنگی و هنری مساجد، قلب مساجد هستند.

حجت الاسلام یعقوبی تصریح کرد: باید مسائل فرهنگی در کانون ها تولید و در جامعه گسترش یابد تا رسالت تاسیس این کانون ها تحقق یابد.

وی امام جماعت مسجد را چشم بینای آن برشمرد که وظیفه رصد تمام حرکات، رفت و آمد و برنامه های مسجد را با دید ژرف، عمیق و دقیق عهده دار است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان با تاکید بر اینکه امام جماعت باید مدیریت همه سویه و همه جانبه بر مسجد داشته باشد و نسبت به معماری دینی مسجد هم احساس وظیفه کند، افزود: هیئت امناء مساجد هم به مثابه دست این این پیکرند که باید یاریگر و کمک کار دیگر ارکان مسجد باشند و مانند بازوان توانمند امام جماعت، کانون ها را یاری کنند.

حجت الاسلام یعقوبی عنوان کرد: پایگاه های بسیج در مساجد هم پای این بدنه است که باید اهل کار عملیاتی باشد و با جذب افراد، آنها را در اختیار کانون ها قرار دهد تا تغذیه فرهنگی شوند.

وی تصریح کرد: اگر هر یک از این چهار رکن، مسئولیت خود را ایفا کنند، مسجد طراز اسلامی خواهیم داشت، لذا باید از کارهای سوری پرهیز کرد و از لحاظ کیفی مساجد و کانون ها را تقویت کرد و با ارائه طرح فلاح فرهنگی برای کانون ها، قله را ترسیم کنیم.

وی با تاکید بر انجام کارهای قرآنی در مساجد و کانون ها، گفت: چهارده گام با رویکرد قرآنی برای مساجد تدوین کرده ام که شامل تعلم قرآنی، تعلیم قرآنی، تلاوت، ترتیل، ترجمه، تبیین مفاهیم قرآنی، تربیت قرآنی، تعالی، تقرب و تمدن قرآنی می شود که به زودی این طرح را به مسئولان در تهران ارائه خواهم داد.

وی تصریح کرد: برای پویایی کانون ها و مساجد همه با هم باشیم نه همه با من، اما متاسفانه اکنون در برخی مساجد فکر همه با من حاکم است که این به معنای مین گذاری است، چرا که هرگاه منیت ها در ما رشد کند، به مثابه میدان مین است که زیاد می شود و هر آن احتمال انفجار است.

حجت الاسلام یعقوبی تاکید کرد: سلایق و افکار باید باهم جمع شوند و تبادل نظر انجام گیرد و چهار رکن امام جماعت، هیئت امناء، کانون های فرهنگی هنری و پایگاه های بسیج در مسجد رفیق هم شوند نه رقیب که هر یک در پی تضعیف جایگاه دیگری باشد.

وی با بیان اینکه باید در ارائه کارت فعال به اعضاء بسیج مسجد تجدید نظر شود، افزود: کارت فعال دردی دوا نمی کند، بنابراین کارت فعالی باید به کسی داده شود که با امام جماعت و کانون مسجد در ارتباط است.

وی با اشاره به اینکه نیمی از جمعیت مساجد را خانم ها تشکیل می دهند به گونه ای که یک سوم نمازگزاران روز جمعه، خانم هستند، بیان کرد: بنابراین پیشنهاد می کنم در هیئت امناء مساجد هم از فعالان خانم که در کانون و مسجد عضو باشند، حضور یابند.

امام جمعه بجنورد گفت: نباید نهادها و افراد دخیل در اداره مسجد، انجام کارها را به یکدیگر واگذار کنیم و مشکلات را به گردن دیگری بیاندازیم، بلکه باید همه با هم کار کنیم و مسجد را همواره به روز نگه داریم.

هاشم شیرازیان، مسئول دبیرخانه کانون های مساجد خراسان شمالی هم در این دیدار، از برگزاری همایش سالروز تاسیس کانون ها در مرکز استان در بیستم ماه جاری خبر داد و افزود: در این روز از ۳۰ فعال حوزه مسجد، با حضور معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد تقدیر خواهد شد.

وی با اشاره به درجه بندی کانون ها از نظر میزان فعالیت، گفت: کانون هایی که فعال نباشند از سبد حمایتی خارج خواهند شد.

شیرازیان با بیان اینکه ۳۰ درصد مدیران کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان را بانوان تشکیل می دهند، از ایجاد کانون تخصصی عفاف و حجاب در سال آینده خبر داد.

پایان

دیدگاهی بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های الزامی مشخص شده‌اند. *

اطلاعات تماس

آدرس: خراسان شمالی، بجنورد، خیابان شهید بهشتی، کوچه شهید مرتضی محمدی (اوقاف)، بعد از اداره کل اوقاف و امور خیریه، دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان خراسان شمالی و دفتر نمایندگی خبرگزاری شبستان
تلفن: ۳۲۲۳۷۳۲۷ (۰۵۸)
ایمیل: info[at]dkm.ir