شیوه تقویت ارتباط کودکان با مسجد از زبان حجت الاسلام راستگو

اخبار، اخبار ویژه، مصاحبه ۰ 57

خبرگزاری شبستان: حجت الاسلام راستگو با حضور در محل خبرگزاری شبستان ضمن تشریح عواملی که در تقویت حضور کودکان در مسجد موثر است، پیشنهاداتی برای برقراری ارتباط کودکان با خانه خدا ارایه کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه مسجد و کانون های مساجد خبرگزاری شبستان، در آستانه فرا رسیدن روز جهانی مسجد و  در ادامه سلسله نشست های خبرگزاری شبستان با کارشناسان، در دومین نشست، حجت الاسلام محمد حسن راستگو، کارشناس مذهبی و کارشناس در حوزه کودکان و نوجوانان پیش از  ظهر امروز  ۱۹ مرداد ماه میهمان خبرگزاری شبستان شد.

چکیده مهم ترین مطالبی که توسط ایشان مطرح شد به شرح زیر است:

پیامبر اکرم(ص) و امام علی(ع) مسجد را مرکز رسیدگی و حل و فصل مشکلات مردم  قرار داده بودند و با روی باز و گشاده زمینه حضور کودکان و نوجوانان به مسجد را فراهم می کردند.

فضای فیزیکی مسجد، پاکی و نظافت مسجد، توجیه معنوی مخاطبان، حضور مکبر خوش صدا، امام جماعت خوش رو و آشنا به اصول رفتار با کودکان و خادم مهربان از عوامل جذب کودکان و نوجوانان به مسجد است.

امام جماعت نباید نماز را طولانی بخواند و مراعات سن کهنسالان، کودکان و  معلولان را داشته باشند.

امام جماعت باید بین دو نماز کوتاه سخن بگوید تا کلامش تاثیرگذار و  رسا باشد. با مطالعه و تحقیق و پژوهش برای مردم سخنرانی داشته باشد.

امام جماعت در مسجد مسابقات مختلف فرهنگی و  ورزشی و … برگزار کند و با اختصاص هدایای برای کودکان زمینه جذب و تشویق آنها به مسجد فراهم کند.

امروز با پیشرفت فناوری امام جماعت می تواند با حداقل امکانات بهترین ارتباط را با مردم برقرار کند به طور مثال امام جماعت می تواند از طریق سایت ها، وبلاگ و شبکه های اجتماعی و با ارسال پیامک های  پر محتوا و مذهبی با اهالی محل ارتباط صمیمانه برقرار کند.

می توانیم، با بهره گیری از افراد توانمند و متخصص در رشته های مختلف در برنامه های مختلف مسجد استفاده کنیم.

برای قریب ۸ هزار طلبه و روحانی داخل و خارج کشور، دوره های آموزشی برگزار کردیم تا با شیوه های جذب و تبلغ کودکان آشنا شوند.

امام جماعتی که نمی تواند با کودکان ارتباط فکری و زبانی برقرار  کند، از ائمه جماعات همکار و کارشناسان و مربیان متبحر و توانمند در این زمینه بهره بگیرند.

تبادل مربی و مبلغ در مساجد در ارتقای آموزه های قشر کودک و نوجوان موثر است.

مشروح این گزارش روزهای آینده منتشر می شود.

دیدگاهی بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های الزامی مشخص شده‌اند. *

اطلاعات تماس

آدرس: خراسان شمالی، بجنورد، خیابان شهید بهشتی، کوچه شهید مرتضی محمدی (اوقاف)، بعد از اداره کل اوقاف و امور خیریه، دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان خراسان شمالی و دفتر نمایندگی خبرگزاری شبستان
تلفن: ۳۲۲۳۷۳۲۷ (۰۵۸)
ایمیل: info[at]dkm.ir